Brúsenie mi ide lepšie ako holenie :)

        Na začiatku bola myšlienka ušetriť za žiletky. Doniesol som si asi 50 ročnú britvu po dedkovi. Keď som sa začal holiť britvou, páčili sa mi niektoré britvy, ktorých cena bola pre mňa nedostupná. Mám malé ruky a keď som sa ešte len učil holiť britvou (Titan), zdala sa mi trochu veľká. Premýšľal som nad menšou britvou, ktorou by sa ľahšie narábalo a v niektorých uhloch by mi nezavadzala rúčka klasickej britvy. A tak som sa rozhodol skúsiť  "urobiť" vlastnú britvu .  Odvtedy nezostalo len pri tej jednej. 

     Holenie britvou je ekonomickejšie ako kupovať neustále žiletky. Je síce pravda, že počiatočná investícia môže byť vyššia v závislosti na cene britvy a remeňa na obťahovanie, ale britva spravidla "vydrží " celý život, aj remeň. 

Na rozdiel od žiletiek, pred každým holením klasickou britvou je potrebné obnoviť ostrie obtiahnutím na koženom remeni. Tým sa ostrie, ktoré sa holením otupilo znovu naostrí. Takže k britve potrebujete obťahovací remeň.

A ešte potrebujete dobrého brusiča, ktorý Vám britvu nabrúsi. (Ak si ju neviete sami.)  Viac info v sekcii Brúsenie.

      Tiež treba počítať s tým, že holenie s britvou sa treba naučiť. Ja som sa to učil až v 50-tke a i keď si netrúfam stále povedať, že to už viem perfektne, určite to stojí za to.  Kedysi som sa holil žiletkami,  vyskúšal za život dva, tri el. holiace strojčeky. Časom prišli "T-čka" ako sme im hovorili. Ale až keď som sa naučil holiť britvou, zistil som, čo to znamená byť hladko oholený. Nie že by to nešlo napr. aj s "Mach" -om. No pokiaľ som chcel do hladka, neobišlo sa to bez malých zárezov, ktoré sa javili ako krvavé bodky na koži.  Občas, keď nestíham, a zistím, že nie som oholený, siahnem ešte po starom Mach-3. Dnes by som sa už nevrátil k inému spôsobu holenia ako s britvou.

V prípade záujmu viem ponúknuť

nabrúsenie britvy
kvalitný široký remeň Gentle Razor na obťahovanie,  
kožené púzdro na britvu

vytuningované britvy Titan alebo Gold Dollar
staršie britvy na holenie po renovácii

menšiu opravu, úpravu, nové črienky na nožík, tuning nožíka, nožníc - po dohode



Ak ste začiatočník, alebo len uvažujete začať sa holiť britvou, môžete mi napísať na kontakt,

rád sa podelím o skúsenosti alebo poradím.


Pár videí na inšpiráciu:



... Aby britva nehrdzavela...   alebo,    ... dá sa to aj inak.

         Dostalo sa ku mne dosť britiev na brúsenie alebo starých britiev, ktoré boli hrdzavé. Mnohé preto, že už boli staré, ale aj na používaných som videl tmavé fľaky, ktoré sú začínajúcim procesom hrdzavenia. A tak som sa rozhodol pridať tento článok.

škoda napáchaná v uzavretej krabičke z umelej hmoty
škoda napáchaná v uzavretej krabičke z umelej hmoty
      U britiev, ktoré sú z uhlíkovej ocele, na rozdiel od nerezovej, môže dôjsť k tomu, že sa vytvoria fľaky, už po jednom odložení britvy, ak nie je dobre vytretá do sucha, resp. ak ju necháme vo vlhkom prostredí.  Keď robím britvy, alebo brúsim, často utieram britvu o dlaň, alebo používam pri práci na utretie toaletný papier.  Pamätám si môjho dedka pri holení. Sedel pri tom za kuchynským stolom a britvu utieral. Tiež som  to videl na videách profi-holičov, že britvu pri holení utierali.  To ma priviedlo na myšlienku, neoplachovať britvu pri holení pod vodou, ale ju otrieť o papierovú vreckovku. V podstate ju pri holení "nemáčam" vo vode. Na nete nájdete video odborníka, ako britvu po použití očistiť, utrieť a pekne natrieť olejom.

     Mydlo samo osebe obsahuje tuk. Zamyslel som sa nad tým, - po každom holení natierať britvu olejom a zdalo sa mi to ako niečo  navyše, ak to treba robiť po každom holení. Ak vodu vynecháme, dá sa to aj bez nej. A nehrozia fľaky a následná korózia. Všetky britvy, ktorými sa holím, otieram počas holenia o jemnú papierovú vreckovku a po holení ich očistím len utierkou - bez vody a odložím do koženého púzdra. Ešte žiadna z nich nemá fľaky.  A to niektoré čakajú na znovu použitie aj mesiac - dva.  Britvy, ktoré sa dlhšie nepoužívajú je samozrejme vhodné natrieť olejom. Pri takomto každodennom používaní sa mi však osvedčilo, že ak ich nezmáčam vodou, nie je nutné ich olejovať. 


Mnoho užitočných informácii o britvách nájdete tiež napr. na fóre https://forum.britva.cz/

Lyžička na naberanie mydla na holenie

Nie vždy to čo je drahé, je aj kvalitné a to čo je lacné, nemusí byť vždy nekvalitné.

"lacná"  ale kvalitná štetka na holenie - pravé jazvečie štetiny a rúčka zo živice, 

po roku používania vyzerá stále rovnako, dokonca má aj všetky štetiny.

...keď je málo miesta na stojanček pre štetku na holenie


Miska na mydlo s dvojitým dnom pre horúcu vodu udržuje teplo a umožňuje vyšľahať bohatšiu penu na holenie

odniekiaľ z Anglicka (cca 20-30 Eur plus poštovné a clo) bola inšpiráciou na ďalší nápad.

Vrchná, resp. vnútorná miska je z Trnavského jarmoku za 3 Eurá.


Hodnotenia od zákazníkov:



30. 7. 2020

     Prvou skúsenosťou s pánom, bolo vybrúsenie a vyleštenie mojej starej britvy, ktoré presiahlo moje očakávania. Okrem odborne a precízne vykonanej práce ma uviedol veľmi ochotne do základov narábania s britvou a potrebným príslušenstvom. Následovala objednávka púzdra na britvu a remeňa, ktorý bol vyrobený na mieru s pridanými mojimi iniciálmi v predstihu a v špičkovej remeselnej kvalite. Ekvivalent takejto kvality by sa určite hľadal obtiažne aj vo vyššej cenovej kategórií. Jediné negatívum by som podotkol iba vzdialenosť a to že komunikácia prebiehala na diaľku, múdrych ľudí je lepšie mať blízko. S veľmi dobrými skúsenosťami sa delím ja Ing. D. Kisty.


"Čo sa za mladi naučíš, na starobu akoby si našiel."

     V detstve som sa trochu venoval modelom lietadiel a lodí, skladal ABC-čka a podobne. Vtedy som nevedel, ako sa mi to, čo som sa pri tom naučil, v budúcnosti zíde. A zišlo sa. Často som v živote nemal peniaze na drahé veci alebo som ich nevedel zohnať. To ma však neodradilo a  tak som si ich jednoducho vyrobil.  V časoch totality to boli napr. reproduktory, ktoré boli dostupné len z zahraničí (na videu s remeňmi) som sa pustil do ich výroby. Slúžia dodnes. Alebo v dobe prvých mobilných telefónov stálo púzdro okolo 500 SK. Po jeho výrobe som robil ďalšie pre priateľov a ľudí zo svojho okolia. Pretože nemám dielňu, musel som si vymyslieť možno aj netradičné pracovné postupy  a vyrobiť pracovné pomôcky, ktoré mi umožňujú výrobu obťahovacích remeňov a tuning britiev.


Energia bez faktúr

      Pri výrobe obťahovacích remeňov a tuningu britiev používam energiu, ktorú mám zo slnka. Zostala mi kedysi sada olovených batérii od elektrického bicykla. Napadlo ma nevyhodiť ich a využiť ich na mini solárny systém. Časom som dokúpil  väčší solárny panel, vďaka ktorému dnes využívam slnečnú energiu aj pri výrobe obťahovacích remeňov, britiev a tiež el. spotrebičov ako vysávač, mixér, žehličku, mlynček na obilie, počítač, svetlo, dobíjanie batérií pre náradie a samozrejme nabíjanie batérie pre el. bicykel. ( A NIE je to také drahé a komplikované ako vám budú tvrdiť firmy, ktoré na inštalácii solárnych systémov zarábajú.)


Začínal som s jedným solárnym panelom a predsa všetky spotrebiče ( včetne chladničky a automatickej pračky) viem používať na solárnu energiu. Dnes mi zabezpečí dennú spotrebu. Samozrejme pokiaľ svieti slnko. Pokiaľ by ste chceli poradiť, spýtajte sa cez kontakt.

Bolo treba vymyslieť ako inštalovať panel na strechu.  Uchytenie na konštrukciu stožiara umožňuje natáčať panel v lete na západ,  v zime na juh a zároveň otočí panel do zvislejšej polohy.

© 2018 Trnava
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky